شنبه, 10 اسفند 1398

نخستین جشنواره مفاخر ادبی در مرکز آموزشی و فرهنگی سما مشهد برگزار شد

نخستین جشنواره مفاخر ادبی ویژه مدارس ابتدایی سما مشهد با معرفی و تقدیر از برگزیدگان رشته های مختلف به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی سما مشهد ، دکتر محمدرضا ناصری در مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره که با حضور مدیران و مسئولان نواحی مختلف آموزش و پرورش ، مدیران ، معلمان و اعضای انجمن اولیا و مربیان مدارس ابتدایی سما مشهد در سالن اجتماعات مجتمع آموزشی سما 3 برگزار شد ، با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره گفت : هدف ما از برگزاری این گونه جشنواره ها ، تکیه بر افزایش مهارت های زندگی در دانش آموزان است و اینکه تعاملات اجتماعی و رفتارهای اجتماعی دانش آموزان را ارتقا ببخشیم ، به دانش آموزان جرات و جسارت بدهیم تا در جمع ، ایده ها و توانمندی های ذاتی خود را به منصه ظهور برسانند و اعتماد به نفس و خودباوری در آنان تقویت شود.

معاون دانشگاه و رئیس مرکز آموزشی و فرهنگی سما مشهد با بیان اینکه این گونه جشنواره ها در راستای وظیفه و ماموریت ذاتی سما می باشد ، افزود : از این جشنواره های ادبی در سطح کلان در کشور زیاد برگزار شده ، اما چیزی که ما به دنبال آن هستیم تکیه بر توانمندی ، پتانسیل و استعداد دانش آموزان سمایی است.

وی آشنایی دانش آموزان با مفاهیم و مضامین اشعار شعرا و مفاخر ایران را یکی از مهمترین نتایج این جشنواره بیان کرد و افزود : طرح مفاخر ادبی که از سوی سازمان سما به ما تکلیف شد ، سعی کردیم در سطح دانش آموزان ابتدایی به بهترین نحو برگزار کنیم که در نوع خودش در سطح کشور کم نظیر است.

دبیر اجرایی جشنواره نیز به معرفی طرح مفاخر ادبی پرداخت و گفت : ما با اجرای طرح مفاخر ادبی سما به معرفی چند تن از شاعران بلند مرتبه ایران برای هر کدام از پایه های مقطع ابتدایی پرداختیم تا بتوانیم دانش آموزان را با دستاوردها و نظام فکری شعرا آشنا کنیم و انتخاب شاعران با هم فکری استاد ارجمند ادبیات آقای دکتر اشرف زاده و کارشناسان و دبیران ادبیات مدارس ابتدایی سما صورت گرفت. به این ترتیب برای پایه اول مصطفی رحماندوست ، پایه دوم پروین اعتصامی ، پایه سوم فردوسی ، پایه چهارم قیصر امین پور ، پایه پنجم سعدی و برای پایه ششم حافظ انتخاب شد.

فریده مهدوی با بیان اینکه 225 اثر دانش آموزی در 10 رشته مختلف به دبیرخانه جشنواره رسیده است افزود : دانش آموزان در این جشنواره در 10 رشته خوشنويسي ، نقاشي ، روزنامه ديواري ، پاورپوینت ، نمايش ، نقالي ، مشاعره ، دكلمه خواني ، پژوهش و دلنوشته با هم به رقابت پرداختند که پس از داوری آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره ، 61 اثر انتخاب و مورد تقدیر قرار می گیرند.

در این مراسم ، از 60 نفر از دانش آموزان دختر و پسر برگزیده در رشته های مختلف جشنواره با اهدای لوح تقدیر ، هدیه و تندیس جشنواره ، تقدیر شد.

اجرای سرود ، نقالی خوانی دانش آموزان ، اجرای نمایش نامه های شاهنامه فردوسی و گلستان سعدی ، دکلمه خوانی و مشاعره از دیگر برنامه های این مراسم بود.

همچنین در حاشیه این جشنواره نمایشگاهی از آثار برگزیده دانش آموزان در پایه های مختلف برپا شد که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

گفتنی است : مرکز آموزشی و فرهنگی سما مشهد در حال حاضر دارای 6 مدرسه ابتدایی دخترانه و پسرانه در مشهد و گلبهار می باشد که بیش از 2000 نفر دانش آموز در این مدارس مشغول تحصیلند.

تصاویر در : https://telegram.me/prsama