شنبه, 10 اسفند 1398

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در یازدهمین نشست شورای نظارت و هماهنگی سما استان خراسان رضوی:

سما از پشتوانه نظری و عملی قدرتمند برخوردار است / رویکرد محرومیت زدایی سازمان سما بسیار ارزشمند است

یازدهمین نشست شورای نظارت و هماهنگی سما استان خراسان رضوی ، صبح امروز با حضور مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان به عنوان رئیس شورای نظارت و سایر اعضای شورا ، در اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای نظارت و هماهنگی خراسان رضوی ، دکتر علیرضا کاظمی در این نشست با تشکر از شورای نظارت سمای استان ، توسعه مشارکت ها به ویژه در حوزه مدارس غیر انتفاعی را یکی از رویکردهای اصلی آموزش و پرورش یاد کرد و با اشاره به فعالیت های ماندگار مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود : این رویکرد در زمان مرحوم آیت الله هاشمی شکل گرفت و یکی از ماندگارترین کارهای آیت الله هاشمی تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی بود. دانشگاه آزاد به عنوان یکی از رقبای سرسخت دانشگاههای دولتی ، باعث شد تا موج امید و رویکرد علمی به دل روستاها و شهرها برود و فضای علم و دانش و تحرک و پویایی را ایجاد کرد و از افتخارات این نظام است و باید قدردان این تلاشها باشیم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه مجموعه سما از دو پشتوانه نظری و عملی قدرتمند برخوردار است افزود : سما چه در حوزه تامین منابع انسانی و چه در برخورداری از پشتوانه دانشگاه به عنوان یک بستر سخت افزاری و نرم افزاری موثر ، از جایگاه خیلی خوبی برخوردار است و سرمایه گذاری های خیلی خوبی هم شده است.

وی رویکرد توجه به مناطق محروم و محرومیت زدایی در سما را بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت : نگاه ما به سما متفاوت با سایر مدارس آموزش و پرورش است به خاطر اینکه مجموعه عام المنفعه است و درآمد آن در جیب هیچ کسی نمی رود و این مسائل و رویکردها ، زمینه های همکاری بیشتر آموزش و پرورش با سما را فراهم می کند.

سما 8 درصد مدارس غیر انتفاعی استان را تشکیل می دهد

دکتر کاظمی با بیان اینکه سما 8 درصد مدارس غیر انتفاعی استان را تشکیل می دهد ،  حذف فعالیت های موازی سما با آموزش و پرورش ، را به عنوان یکی دیگر از رویکردهای سازمان سما ، مثبت ارزیابی کرد و افزود : فعالیت های موازی در سما قطعا بار مالی ، روانی و انرژی زیادی را از دانشگاه می گیرد و ما آمادگی داریم دانشگاه آزاد در فرآیند تحقق این رویکرد مشارکت داشته باشد و کارگروه مشترکی تشکیل شود تا فعالیت های موازی که سما با آموزش و پرورش دارد در سما حذف شود تا سما بتواند به کارهای مهم تر و اساسی تر بپردازد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان از توسعه پیش دبستانی و ابتدایی و توسعه مراکز فنی به عنوان دو سیاست مهم آموزش و پرورش استان یاد کرد و با بیان اینکه امروز یکی از نیازهای آموزش و پرورش ، توسعه رشته های فنی و کار دانش است افزود : مهارت آموزی از مقطع ابتدایی شروع می شود و توسعه کارآفرینی در دبیرستان شکل می گیرد و رویکرد توسعه کارآفرینی در سما در این خصوص برای ما بسیار ارزشمند است.

از این که دانشگاه آزاد در کنار ماست احساس آرامش می کنیم

کاظمی با اشاره به  دستاوردهای دولت تدبیر و امید ، در کنارهم بودن دستگاههای اجرایی را یکی از بهترین دستاوردهای این دولت دانست و با بیان اینکه امروز خنثی سازی و رقابت های منفی وجود ندارد افزود : از این که می بینیم دانشگاه آزاد در کنار ماست احساس آرامش می کنیم و شبکه دانشگاههای استان ظرفیت خوبی را برای این موضوع ایجاد کرده است و آموزش و پرورش استان هم با تمام وجود در خدمت دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر عباس شیخ الاسلامی رئیس شورای نظارت و هماهنگی سما خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به نحوه شکل گیری دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط حاکم در کشور در سال 1360 ، تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی  را یکی از کارهای بزرگ مرحوم آیت الله هاشمی عنوان کرد و با بیان اینکه در سال 70 دانشگاه آزاد با تاسیس سما به کمک آموزش و پرورش آمد اظهار کرد : آموزش و پرورش ، سما و دانشگاه را از بدنه خود بداند و توسعه این دو یک ظرفیت برای استان خراسان رضوی است .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان با اشاره به  اینکه از ابتدا فلسفه تاسیس دانشگاه آزاد ، توسعه در مناطق محروم بود افزود : طبق تحقیقات انجام شده در برخی کشورها مثل انگلستان سیاست جدید بر این است که آموزش را از مرکز به حاشیه ببرند. در سما هم سیاست بر این است که در مناطق محروم مدرسه تاسیس کند و سیاست دانشگاه هم همین است و اینکه دانشگاه یک نهاد عام المنفعه است.

دکتر شیخ الاسلامی ، برخورداری مدارس سما از پشتوانه علمی خیلی قوی به نام دانشگاه آزاد را به عنوان یکی از تفاوتهای این مدارس با سایر مدارس عنوان کرد و افزود : دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هم اکنون 600 هیات علمی قوی و 1200 کارمند دارد و در حوزه پزشکی صاحب دو بیمارستان است.

وی از اعلام آمادگی دانشگاه برای تاسیس مدارس کارآفرین و مدارس طبیعت خبر داد و گفت : اگر قرار است نوآوری و تحول در آموزش و پرورش داشته باشیم باید متفاوت باشیم و آمادگی داریم تا از طریق سما که بازوی فکری دانشگاه هست در ایده های آموزشی جدید با آموزش و پرورش همکاری کنیم.

در ابتدای این نشست دبیر شورای نظارت و هماهنگی استان ، پیشاپیش فرارسیدن سال 96 را به اعضای شورا تبریک گفت و با قرائت فاتحه ای یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی بنیانگذار و رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی را گرامی داشت.

دکتر محمدرضا ناصری ، تاکید ریاست سازمان سما بر حذف فعالیت های موازی سما با آموزش و پرورش ، اعلام آمادگی سما برای تاسیس مدارس در مناطق محروم ، تاکید بر فعالیت های کاربنیان ، تاکید بر راه اندازی مدارس تخصصی ورزش و تاکید بر تاسیس پژوهشسرا و مراکز مشاوره را از مصوبات کمسیون سما در هفتاد و یکمین اجلاس سراسری دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و با بیان اینکه ما مدعی بزرگترین مجموعه غیرانتفاعی در سطح کشور هستیم ، افزود : سازمان سما هم اکنون 677 مدرسه در سطح کشور با بیش از 72 هزار دانش آموز دارد و در سطح استان خراسان رضوی دارای 50 مدرسه با 7428 دانش آموز و همچنین در مشهد این تعداد معادل 14 مدرسه و 3030 دانش آموز است که توزیع مدارس سما در سطح استان عمدتا در مناطق محروم و کم برخوردار است.

وی امکانات بالقوه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و آموزشکده سما را به عنوان یک ظرفیت و نقطه قوت برای مدارس سما بیان کرد و افزود : ما از امکانات بالقوه دانشگاه آزاد در مدارس سما استفاده می کنیم و همچنین آموزشکده سما که در فضایی به مساحت6400 مترمربع زیربنا در منطقه الهیه واقع است دارای ظرفیت های بسیار خوبی برای مدارس سماست.

دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما خراسان رضوی برنامه های راهبردی مراکز سمای استان را برشمرد و با اشاره به ویژگیهای مدارس سما ، نظارت چندجانبه بر مدارس سما را به عنوان یکی از این ویژگیها و نقطه قوت مدارس سما دانست و افزود : پشتیبانی و حمایت نیروی انسانی و تجهیزاتی از سوی دانشگاه ، آزمونهای هماهنگ تشریحی با نگاه آموزش های مفهومی ، طرح قرآن در سما(قدس) ، طرح مفاخر ادبی ، خلاقیت و تفکر خلاق ، توجه جدی به پژوهش و طرح الکترونیکی جامع سلامت و مدارس تخصصی ورزش از دیگر ویژگیهای مدارس سما در سطح کشور می باشد.

تصاویر در : http://telegram.me/prsama